Shanghai Masters (17-23.9. 2012)

Šanghajský turnaj je tretím turnajom hlavnej bodovanej sezóny. V našich končinách trpí časovým posunom, takže väčšina zápasov sa dajú sledovať prakticky len zo záznamu.

17.9.2012
Pondelok patril zápasom divokých kariet. V doobedňajšom dueli sa stretli Steve Davis a Zhu Yinghui.
V prvom frame mladý Číňan dostal pár príležitostí, ktoré však nedokázal využiť a nevyťažil z nich súvislejší nábeh. V druhom Davis rozhodol jedným nábehom, ktorý mal hodnotu 77 bodov. Obdobná situácia sa potom opakovala aj v treťom frame, ktorý Steve vyhral 69 bodmi. Vo štvrtom Zhu dostal niekoľko príležitostí stav zápasu skorigovať, ale nedokázal ich využiť, a to najmä preto, že sa snažil hrať rýchlo, čo zo sebou prinášalo nepresnosti a problémy s nahrávkami. Z týchto dôvodov pripadol ďalší bod na konto Davisa. Po prestávke nadišiel rozkúskovaný frame s nepresnosťami na oboch stranách. Nakoniec ho s dávkou šťastia ukoristil Yinghui. Šiesty frame však už jednoznačne spečatil víťazstvo Steva Davisa.

18.9.2012
Dnešný deň sme sa mohli tešiť na zápas, kde v prvom kole Mark Selby dostal za súpera Jamie Copea.
Duel otvoril Cope. V druhom frame priznal faul (tzv. tlačený strk, pri ktorom je tágo v kontakte s bielou guľou aj počas odohrávania úderu), pustil tým k stolu Marka a ten zo stolu vyťažil dostatočný počet bodov na to, aby ukoristil frame pre seba. Ďalej sa zápas niesol v duchu taktickej bitky a nízkych nábehov, pričom 50 bodovú hranicu nábehu sa podarilo prekročiť až v poslednom frame, a to víťazovi zápasu Jamie Copeovi. Obaja hráči robili v zápase chyby, ale Jamie sa napriek chybám, ktoré urobil, nebál útočiť. Treba podotknúť, že mu dnes na tágu sedela šťastena, pretože aj keď strk pokazil, nenechal Selbymu na stole nič, čím by jednoducho mohol začať nábeh. Naopak, Selby si dnes vybral poriadnu dávku smoly, keď mu drvivá väčšina úderov vôbec nevyšla tak, ako pôvodne zamýšľal. Aj preto bol celkový výsledok zápasu jednoznačný v pomere 5:1 v prospech Jamie Copea.

19.9.2012
Streda uzatvárala prvé kolo. V zápase sa stretli Neil Robertson a Chen Feilong.
Hneď v prvom frame Robertson potvrdil svoju úlohu favorita, keď ho po Feilongovom rozstrele uzavrel jedným 88 bodovým nábehom. V ostatných odohraných framoch sme však už neboli svedkami podobne vysokých nábehov ani z jednej strany. Druhý frame mal veľmi vyrovnaný a napínavý priebeh, keďže sa o víťazovi framu rozhodovalo až vo farebnej dohrávke (na ružovej guli). Nakoniec mal viac šťastia Neil a aj druhý frame zápasu si pripísal na svoje konto. Tretí frame uhral na svoju stranu čínsky hráč, a to celkovým bodovým ziskom 63 bodov. Posledný frame pred mid session patril opäť na konto Austrálčana, a tak hráči do druhej časti zápasu vstupovali za stavu 3:1 pre Robertsona. Tomu nakoniec patril aj prvý frame po prestávke. Treba však povedať, že Chen bol Neilovi zdatným súperom, čo sa najvýraznejšie prejavovalo najmä vo štvrtom a piatom frame, keď sa Číňan púšťal aj do strkov, ktoré sa jeho súper obával zahrávať. Feilongovi však často chýbalo kúsok povestného snookrového šťastia pri nahrávkach, a preto nedokázal výraznejšie využiť chyby, ktorých sa jeho súper v zápase dopustil. Dokázal však na svoje konto získať šiesty frame zápasu, skorigovať tak stav zápasu na 2:4 zo svojho pohľadu a vynútiť si tak, aby zápas mal aj siedme dejstvo. V ňom ale už Robertson dokázal uzavrieť zápas na konečných 5:2.

20.9.2012
Štvrtok priniesol zápasy druhého kola. Tu na seba narazili Judd Trump a Mark Allen. Prvé dva framy však prekvapivo jednoznačne (aj keď nie vysokými nábehmi) získal Allen. Hra Trumpa v prvých dvoch framoch bola nepresná. Tretí a štvrtý frame si už ale pripísal na svoje konto, pričom tretí získal 108 bodovým nábehom. Hráči tak po prestávke vstupovali s vyrovnaným skóre 2:2. V piatom frame mal Judd problémy s nahrávkami, ale dokázal ich úspešne riešiť pomocou kombinácie skvelých istôt a útočnej hry, ktorou je povestný a získal vedenie. Šiesty a siedmy frame mali podobný scenár. Trump v nich síce nezahral vysoké nábehy, ale predviedol výborné istoty a nebál sa útočiť. Mark tiež hral dobre, ale práve vďaka kvalitnej Trumpovej defenzívnej hre nedostal v druhej časti zápasu veľa príležitostí k skorigovaniu konečného výsledku zápasu. Napokon Judd Trump uzavrel duel so skóre 5:2.

21.9.2012
V piatok sa turnaj dostal do štvrťfinále.
V zápase John Higgins a Allister hru otvoril John a prvé dva framy uzavrel veľmi rýchlo a vysokými nábehmi, pričom na stole názorne demonštroval, prečo má v snookrových kruhoch prezývku „Wizard from Wishaw“. Tretí frame už ale taký rýchly nebol, naopak, bol veľmi taktický a rozkúskovaný. Nakoniec sa ho Alimu podarilo ukoristiť na svoje konto. Určite dúfal, že rovnaký priebeh bude mať aj štvrtý frame, aby sa druhá časť zápasu mohla začať za vyrovnaného stavu. Ten si však nakoniec znovu na svoje konto pripísal Higgins. Do druhej časti zápasu tak hráči vstupovali za stavu 3:1. Aj prvý frame po prestávke patril johnovi, hoci ani vo štvrtom a ani v piatom frame nedokázal zahrať také vysoké nábehy a predviesť takú presnú hru ako v prvých dvoch . Šiesty a siedmy frame zápas zdramatizovali, pretože obaja hrali veľmi defenzívne a takticky. Spomínané framy nakoniec patrili Carterovi, hoci sa situácia na stole v siedmom frame zdramatizovala natoľko, že sa zdalo, že siedmy frame by mohol byť posledným framom zápasu. Nakoniec ho však predsa len ukoristil na svoju stranu Allister a to najtesnejším bodovým rozdielom 73:60. Napokon však už John Higgins zápas uzavrel na konečných 5:3.

22.9.2012
Semifinálový zápas medzi Johnom Higginsom a Shaunom Murphym poskytol všetkým snookrovým nadšencom úžasný zážitok.
Duel otvoril Murphy, ktorý si prvý frame pripísal na svoje konto dvoma nábehmi v hodnote 60 s 59 bodov. Higgins na to v druhom frame odpovedal 82 bodovým nábehom. Potom otvoril aj tretí frame, ale po 66 bodoch sa zastavil. Pri zahrávaní istoty však Shaunovi spadla biela, čo znamenalo štyri body pre súpera, ktorý ešte pridal ďalších dvanásť bodov a John sa ujal vedenia. V nasledovnom frame začal zbierať body Higgins, ktorý však po dvadsiatich piatich bodoch musel svoj nábeh ukončiť. K stolu sa preto dostal Shaun, ktorý z neho získal 53 bodov. Krátku taktickú hru nakoniec lepšie zvládol Shaun a vyrovnal. Po prestávke Murphy získal vedenie. Na to Higgins zahral 70 bodov. Protivník sa rozhodol, že osud tohto framu sa ešte pokúsi zvrátiť vo svoj prospech. Zo stola však dokázal vyťažiť iba osem bodov. John následne osud tohto framu uzavrel 41 bodovým nábehom a skóre sa opäť vyrovnalo. Šiesty frame bol zároveň posledným framom, v ktorom Higgins dal šancu svojmu súperovi niečo urobiť s vývojom zápasu. Siedmy frame totiž opäť patril Johnovi, ktorý ukoristil dvoma nábehmi vo výške 35 a 94 bodov. Potom, po Murphyho rozstrele, zahral zatiaľ najvyšší nábeh Shanghai Masters - 135 bodov a predstihol tak Joea Perryho a Matthewa Stevensa, ktorí zhodne zvládli 131 bodové nábehy. V deviatom frame Shaun po piatich bodoch pustil k stolu súpera. Higgins získal zo stola 54 bodov. Ani on sa nevyvaroval chyby a príležitosť dostal Murphy. Ten to nevyužil a vyťažil iba šestnásť bodov. John Higgins napokon spečatil zápas 23 bodovým nábehom. Postupuje do zajtrajšieho finále, kde bude jeho súperom Judd Trump. Ten v semifinále porazil Marka Williamsa.

23.9.2012
Finále turnaja, v ktorom sa stretli John Higgins a Judd Trump prinieslo všetko to, čo snooker robí divácky atraktívnym športom. Boli sme svedkami vysokých nábehov a skvelej hry na oboch stranách, čo zapríčinilo, že zápas dospel až do posledného možného, teda devätnásteho framu.
Zápas bol rozdelený na dve časti, pričom v prvej hráči odohrali deväť framov. Do tejto časti zápasu oveľa lepšie vstúpil Trump, ktorý sa hneď v prvom frame pokúsil zahrať najvyšší nábeh. Nespadla mu však posledná červená, a preto to nakoniec bolo „iba“ 112 bodov. Na svoje konto následne pridal vysokými nábehmi aj druhý a tretí frame. Vo štvrtom frame sa po Juddovom rozstrele dostal k stolu Higgins a bolo na ňom vidieť, že je odhodlaný skorigovať pre neho nepriaznivý vývoj zápasu. Lenže po deviatich zahraných bodoch mu nespadla relatívne jednoduchá čierna. K stolu teda prišiel opäť Trump a štvrtý frame uzavrel vo svoj prospech jedným nábehom, ktorý mal hodnotu 111 bodov. Potom pridal aj nasledovný frame a na Johnovi bolo vidieť, že je pod obrovským tlakom. Keď sa však v šiestom frame dostal k stolu dokázal zahrať famózny najvyšší nábeh. Pripísal si tak na svoje konto šiestu 147 v kariére. Upravil skóre na 1:5. Siedmy frame však opäť patril Trumpovi. V ôsmom sa k slovu dostal John a podarilo sa mu znížiť náskok súpera. Posledný frame prvej časti zápasu však opäť patril Juddovi a hráči tak do druhej časti zápasu nastupovali za stavu 2:7. Mohlo sa zdať, že o výsledku zápasu bude rozhodnuté rýchlo. Lenže Higgins sa nemienil vzdať bez boja a to doslova. Vyhral totiž vysokými nábehmi šesť framov v rade a ujal sa tak vedenia 8:7. Ďalší frame bol taktickou bitkou, ktorej výsledok sa rozhodol až na farebnej dohrávke. Frame lepšie zvládol Trump a vyrovnal. Nasledujúci frame mal podobný scenár ako šestnásty. Higgins sa však znovu ujal vedenia. V osemnástom frame však Judd znovu dorovnal a zápas tak musel mať aj posledný devätnásty frame. V závere mal pevnejšie nervy Higgins a stal sa tak víťazom Shanghai Masters 2012.

Výsledky